Katastr nemovitostí

Katastr nemovitostí

Představuje veřejný seznam, který vznikl ke dni 1. 1. 1993, a v němž jsou shromažďovány údaje o nemovitostech nacházejících se na území České republiky. Blíže zahrnuje jejich popis, soupis, geometrické a polohové určení a zápis práv k těmto nemovitostem. Mimo vlastnických práv eviduje věcná práva k nemovitostem či jiná zákonem stanovená práva. K provedení změny na listu vlastnictví, např. v případě převodu, prodeje nebo koupě nemovitosti, slouží návrh na vklad do katastru nemovitostí. Kromě ochrany práv k nemovitostem se katastr nemovitostí využívá také pro daňové a jiné poplatkové účely, k oceňování nemovitostí, ochraně životního prostředí a dalším účelům viz zákon o katastru nemovitostí.

Jak na vklad do katastru nemovitostí si přečtěte zde.

Prodáváte nemovitost?

Nechte si od nás doporučit osvědčeného makléře, opravdového specialitu
v oboru, s nejlepší nabídkou v dané lokalitě.

Vybíráme z 11 737 realitních makléřů z celé ČR  . Doporučíme vám pouze ty kvalitní, s nejlepší nabídkou v dané lokalitě. Finální volba je čistě na vás. Naše srovnání je nezávazné a zdarma.

Související články

Jaká je cena za výpis z katastru nemovitostí?

Téma: Výpis z katastru nemovitostí FAQ

Samotný výpis lze získat přímo na katastrální úřadě, prostřednictvím Czech POINTu nebo online na webových stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. a podle toho se i odvíjí ceny za výpis. Čtěte jaké jsou v nich rozdíly.

Přečíst článek

Jak na stěhování v klidu a bez stresu? S naším návodem to zvládnete

Téma: Kupní smlouva na nemovitost

Lidé mění bydliště z nejrůznějších důvodů. V našem článku se dozvíte, jak se přestěhovat v naprostém klidu, bez stresu a s jasným plánem.

Přečíst článek

Jak postupovat při koupi nemovitosti: co si ujasnit předem a na co si dát pozor?

Téma: Prodej nemovitosti Hypoteční úvěr Rezervační smlouva na nemovitost Kupní smlouva na nemovitost Realitní makléř

Koupě nemovitosti symbolizuje významný životní milník. Proces výběru a následné koupě vašeho nového bydlení se proto nevyplatí příliš uspěchat. Jaké kroky podniknout před samotnou koupí nemovitosti? Čtěte!

Přečíst článek

Jak na prodej nemovitosti?

Téma: Home staging Rezervační smlouva na nemovitost Prodej nemovitosti Výpis z katastru nemovitostí Advokátní úschova List vlastnictví (LV)

Ceny nemovitostí stoupají, hlavně v Praze a okolí. Také už jste přemýšleli, že na té svojí zkusíte vydělat prodejem? Pokud ano, nebo se o tuto problematiku zajímáte z jiného důvodu, pak čtěte dále. Tento článek je určený přesně pro vás.

Přečíst článek

Jak na převod nemovitosti?

Téma: Kupní smlouva na nemovitost Přepis nemovitosti Převod nemovitosti Advokátní úschova Dědická daň Darovací smlouva na nemovitost Daň z nabytí nemovitosti

Převod nemovitosti je poměrně komplikovaný proces, který vyžaduje vysokou míru pozornosti. Jaké jsou jednotlivé kroky převodu nemovitosti a s jakými problémy se můžete setkat? Dozvíte se tady.

Přečíst článek