Katastr nemovitostí

Představuje veřejný seznam, který vznikl ke dni 1. 1. 1993, a v němž jsou shromažďovány údaje o nemovitostech nacházejících se na území České republiky. Blíže zahrnuje jejich popis, soupis, geometrické a polohové určení a zápis práv k těmto nemovitostem. Mimo vlastnických práv eviduje věcná práva k nemovitostem či jiná zákonem stanovená práva. K provedení změny na listu vlastnictví, např. v případě převodu, prodeje nebo koupě nemovitosti, slouží návrh na vklad do katastru nemovitostí. Kromě ochrany práv k nemovitostem se katastr nemovitostí využívá také pro daňové a jiné poplatkové účely, k oceňování nemovitostí, ochraně životního prostředí a dalším účelům viz zákon o katastru nemovitostí.

Související články

Jak na převod nemovitosti?

Téma: Kupní smlouva na nemovitost Přepis nemovitosti Převod nemovitosti Advokátní úschova Dědická daň Darovací smlouva na nemovitost Daň z nabytí nemovitosti

Převod nemovitosti je poměrně komplikovaný proces, který vyžaduje vysokou míru pozornosti. Jaké jsou jednotlivé kroky převodu nemovitosti a s jakými problémy se můžete setkat? Dozvíte se tady.

Přečíst článek

Jak se připravit na prodej bytu

Téma: Prodej nemovitosti Kupní smlouva na nemovitost List vlastnictví (LV)

Přečtěte si naše tipy, co jak se správně připravit na prodej bytu, abyste později ničeho nelitovali.

Přečíst článek

Jak na vklad do katastru nemovitostí?

Téma: Advokátní úschova Vlastnické právo Katastrální mapa

Už máte kupce pro svou nemovitost, domluvenou cenu i sepsanou smlouvu? Na řadě je zápis do katastru nemovitostí. Jak zápis do katastru probíhá a na co byste si měli dát pozor?

Přečíst článek

Jak na prodej nemovitosti?

Téma: Home staging Rezervační smlouva na nemovitost Prodej nemovitosti Výpis z katastru nemovitostí Advokátní úschova List vlastnictví (LV)

Ceny nemovitostí stoupají, hlavně v Praze a okolí. Také už jste přemýšleli, že na té svojí zkusíte vydělat prodejem? Pokud ano, nebo se o tuto problematiku zajímáte z jiného důvodu, pak čtěte dále. Tento článek je určený přesně pro vás.

Přečíst článek