Darovací smlouva na nemovitost

Darovací smlouva na nemovitost

Darovací smlouva představuje listinu dokazující obdarovanému, že mu dárce něco daroval, tudíž vůči němu není zavázán žádným protiplněním. U nemovitých věcí je požadována písemná podoba darovací smlouvy, jež by měla obsahovat jisté zákonem dané a neměnné náležitosti. Je potřeba uvést osoby do vztahu zapojené – dárce a obdarovaný, dále blíže definovat nemovitost a dodat datum podepsání smlouvy. Požadují se i úředně ověřené podpisy a zhotovení kopie smlouvy. Výjimkou nejsou ani specifické podmínky, v tomto případě jde pak o tzv. dar s věcným břemenem, což v praxi znamená, že obdarovaný bude něco trpět, konat či snášet (např. nemovitost patří obdarovanému, ale dárce v ní může bydlet). 

Vzor smlouvy: Darovací smlouva na nemovitost (PDF, 141.68 KB)

* Tyto vzory smluv jsou pouze ilustrativním příkladem. Doporučujeme si nechat smlouvy připravit od právníka.

Prodáváte nemovitost?

Nechte si od nás doporučit osvědčeného makléře, opravdového specialitu
v oboru, s nejlepší nabídkou v dané lokalitě.

Vybíráme z 11 737 realitních makléřů z celé ČR  . Doporučíme vám pouze ty kvalitní, s nejlepší nabídkou v dané lokalitě. Finální volba je čistě na vás. Naše srovnání je nezávazné a zdarma.

Články k tématu

Jak na darování nemovitosti

Téma: Darovací daň Převod nemovitosti Daň z nabytí nemovitosti

Nejčastěji se nemovitosti darují mezi příbuznými, a to proto, že darování je mnohem levnější i rychlejší než jiné formy převodu nemovitosti. V tomto článku vám poradíme jak na to.

Přečíst článek

Jak na převod nemovitosti?

Téma: Kupní smlouva na nemovitost Přepis nemovitosti Převod nemovitosti Katastr nemovitostí Advokátní úschova Dědická daň Daň z nabytí nemovitosti

Převod nemovitosti je poměrně komplikovaný proces, který vyžaduje vysokou míru pozornosti. Jaké jsou jednotlivé kroky převodu nemovitosti a s jakými problémy se můžete setkat? Dozvíte se tady.

Přečíst článek