Jak prodat nemovitost bez realitky úspěšně a bezpečně?

Jak prodat nemovitost bez realitky úspěšně a bezpečně?

Prodej nemovitosti je pro mnoho lidí největší transakce, jakou za svůj život udělají. I když jde o poměrně komplikovaný proces, lze jej za určitých okolností bezpečně provést i bez realitky. Jak na to a jaké výhody a nevýhody má prodej domu bez realitky?

Prodej nemovitosti: krok po kroku

Po dlouhém a pečlivém zvažování padlo finální rozhodnutí – svoji nemovitost prodáte. Zřejmě máte představu o ceně a o tom, kdy byste rádi prodej uskutečnili. Jak ale své představy zrealizovat?

Obecně lze prodej nemovitosti rozdělit do tří fází:

Kvalitní prezentace

Nejdříve musíte nemovitost vhodně odprezentovat. Pořiďte hezké fotografie a napište poutavý text, v němž nezapomenete na žádné důležité informace. Pak už zbývá správně stanovit cenu a kompletní inzerát publikovat. Ideální jsou online servery, za ty nejnavštěvovanější si ale logicky připlatíte. Jestli prodáváte v menším městě či na venkově, zkuste i inzerci v lokálních novinách. Dobrým způsobem je i pověšení banneru na plot či z okna.

Vyjednávání a smlouvání

Když bude inzerát skutečně kvalitní a umístěný na správných místech, čeká vás druhá fáze prodeje nemovitosti – prohlídky, smlouvání o ceně a vyjednávání podmínek prodeje.

Smlouva a převod nemovitosti

Poslední – třetí fáze prodeje je z právního hlediska nejdůležitější. Musíte s kupujícím sepsat smlouvu a vyplnit návrh na zápis do katastru. No a v neposlední řadě převzít peníze a předat nemovitost novému majiteli.

Zvládnete to i bez realitky?

Jestli tedy chcete bezpečně a úspěšně prodat nemovitost bez realitky, měli byste být trochu kreativní, umět kvalitně fotit a poutavě psát, znát pravidla tzv. home stagingu, mít obchodního ducha a nastudované příslušné zákony, a především mít dostatek času na prohlídky, kterých může být i 30. Nic z toho samozřejmě není nemožné a navíc, odborníky lze využít i na jednotlivé kroky.  

Jestli například nejste kreativní, můžete si za pár tisíc korun najmout fotografa. Pro vhodný text inzerátu se inspirujte na různých realitních serverech. Na prohlídky a komunikaci se zájemci vyberte nejprůbojnějšího a nejpřesvědčivějšího člena rodiny. 

Co se kupní smlouvy týče, nespoléhejte na volně dostupné vzory, ty jsou pouze informativní. Vždy se obraťte na kvalitního právníka se zkušenostmi s prodejem nemovitostí - a to i v případě, že kupní smlouvu připraví právník kupujícího. Nedostatky ve smlouvě můžou vést dokonce k reklamaci a k nutnosti peníze kupujícímu vrátit. 

Hlavním důvodem, proč lidé prodávají i vyhledávají bydlení bez realitky, je finanční úspora. Pokud člověk má kapacitu, obchodní talent a zkušenosti, vyplatí se prodávat byty bez provize pro makléře, a právě vyšší zisk z prodeje je tou největší výhodou.  

Kdy zkusit prodat nemovitost bez makléře

Některé situace jsou vyloženě vhodné k prodeji nemovitosti bez realitky – například když prodáváte v rámci rodiny či dobrým přátelům, u nichž máte jistotu, že budou postupovat zodpovědně a férově.

Jestli prodáváte nemovitost, která nemá hodnotu vyšší než několik set tisíc korun a zároveň je po ní poptávka, také se vyplatí zkusit to nejdříve bez realitky. Typicky může jít o pole anebo chaty v žádaných rekreačních oblastech.

Kdy využít služeb realitní kanceláře

Na druhé straně existují situace, kdy s profesionálním makléřem můžete obdržet ve výsledku více peněz než prodejem svépomocí. A to zejména v případě, že má vaše nemovitost vysokou hodnotu, anebo je prodej z jakýchkoli důvodů komplikovaný. Profesionál vyhodnotí všechna rizika a pomůže vám vyjednat nejlepší možnou cenu.

Profesionální makléř vám poskytuje svůj obchodní talent a správnou argumentaci, ovládá právní náležitosti prodeje, a navíc je schopný nemovitost prezentovat atraktivně a na vhodných místech.

Každá situace vyžaduje jiné řešení

V první řadě proto zvažte všechny výhody i nevýhody prodeje s realitkou a bez ní. Myslete na to, že váš čas má také cenu a zhodnoťte svoje možnosti, talent, vědomosti a kapacitu. Promyslete, jak moc na prodej spěcháte a jak komplikovaný průběh očekáváte.  

Nenechte se zlákat nezkušenými makléři, ale ani radami od sousedek, které vám doporučí svého dobrého známého, i když o jeho pracovních schopnostech nic nevědí. Někdo bez problémů prodá byt bez realitní kanceláře, někdo bez realitky prodá jednoduše, ale se ztrátou, a někdo se naopak bez makléře vůbec neobejde. Proto si vyberte tu možnost, která vyhovuje vám.

Publikováno: 15.12.2019

Poslední aktualizace: 8.1.2020

Téma: Kupní smlouva na nemovitost Provize realitních kanceláří Realitní makléř Prodej nemovitosti

Související články

Jak ovlivňuje koronavirus trh s nemovitostmi?

Téma: Ceny nemovitostí Realitní makléř Prodej nemovitosti Hypoteční úvěr

Nouzový stav a šíření nového typu koronaviru v České republice má a bude mít dopad na trh s nemovitostmi. Jak koronavirová epidemie ovlivňuje trh s nemovitostmi a jaké jsou výhledy do budoucna? To vše se dozvíte v článku od Jana Boruty, zakladatele společ

Přečíst článek

Výkup nemovitostí: Rychlý prodej plný nástrah

Téma: Prodej nemovitosti Prodej nemovitostí v exekuci Realitní makléř

Existuje množství situací, kdy potřebujete prodat nemovitost hlavně rychle. Prodej nemovitosti s makléřem trvá několik měsíců, bez makléře klidně i přes rok. Řešením může být výkup nemovitosti "za hotové". Přečtěte si o něm v našem článku.

Přečíst článek

Potřebujete se poradit?

Vyplňte své kontaktní údaje, naši zkušení odborníci vám rádi pomůžou.

Odesláním formuláře souhlasím s smluvnímí podmínkami a se zpracováním osobních údajů .

Mohli jste nás vidět
v těchto médiích