Koupě či prodej nemovitosti bez realitky? Jde to! Ale je to složitější.

Koupě či prodej nemovitosti bez realitky? Jde to! Ale je to složitější.

Prodej, nebo naopak koupě nemovitosti bez pomocí realitní kanceláře není v dnešní době ničím neobvyklým, avšak v obou případech je nutné být vždy obezřetný, dobře informovaný a na vše připravený. Rovněž se vyplácí vyhnout se zbytečně ukvapeným rozhodnutím. 

Jestliže jde o prodej nemovitosti bez realitky, je důležité si uvědomit, že bude potřeba si vyhradit dostatek času na vyřízení a zařízení všeho potřebného. Mezi stěžejní náležitosti prodeje se řadí zejména odhad ceny předmětné nemovitosti, inzerce či sestavení smlouvy o jejím prodeji. Především kvůli právním náležitostem a dokumentům přímo souvisejících s prodejem je vhodnější využít služeb právníka. Stejně tak by se ale neměla zanedbávat ani kvalitní prezentace dané nemovitosti. Za úspěšným prodejem totiž může stát také vylepšení jejího vzhledu (ideálně podle pravidel tzv. home stagingu), pořízení profesionální fotodokumentace či zajímavě vedené prohlídky.

V případě, že je prodej nemovitosti podmíněn finančními nepříjemnostmi (exekuce, neschopnost nadále splácet hypotéků apod.) či nenadálou změnou životní situace, může být vhodným řešením právě výkup nemovitosti zprostředkovaný specializovanou firmou. K největším pozitivům týkajících se výkupu nemovitostí patří především rychlost, menší míra administrativy a okamžitá platba. Nevýhodou je, že za finanční náklady a rizika spojená s výkupem zaplatíte nižší tržní cenou prodávané nemovitosti.

Koupit nemovitost bez zásahu realitní kanceláře je možné na různých realitních serverech, rovněž se může vyplatit požádat o pomoc příslušníky rodiny a známé, kteří by mohli o nějaké výhodné příležitosti vědět. Další možností je vylepení inzerátů s telefonním číslem či e-mailem o koupi nemovitosti na vámi vytipovaných lokalitách. Při takové koupi nemovitosti bez realitky je však všeobecně důležité dbát zejména na správnost smluv.

Prodávate nemovitost?
Získejte až o 10% vyšší cenu

Nechte si od nás doporučit ověřeného makléře, opravodovného specialistu v oboru,
s nejlepší nabídkou v dané lokalitě.

Jakou nemovitost prodáváte?

Byt
Dům
Pozemek
Jiné

Vybíráme z 11 737 realitních makléřů z celé ČR. Doporučíme vám pouze ty kvalitní,
s nejlepší nabídkou v dané lokalitě. Finální volba je čiste na vás.
Naše srovnání je nezávazné a zdarma.

Publikováno: 9.3.2021

Poslední aktualizace: 7.3.2021

Téma: Prodej nemovitosti

Související články

Jak prodat nemovitost bez realitky úspěšně a bezpečně?

Téma: Kupní smlouva na nemovitost Provize realitních kanceláří Realitní makléř Prodej nemovitosti

Prodej nemovitosti je pro mnoho lidí největší transakce, jakou za svůj život udělají. Jak na to a jaké výhody a nevýhody má prodej domu bez realitky? Čtěte v toto článku.

Přečíst článek

Postup při prodeji nemovitosti zatížené hypotékou

Téma: Prodej nemovitosti Hypoteční úvěr FAQ

Prodávat nemovitost zatíženou hypotékou není v dnešní době už nic zvláštního. Je však důležité si uvědomit několik věcí a podle toho při prodeji i postupovat. Jaké to jsou?

Přečíst článek

Mohli jste nás vidět
v těchto médiích