Jak se připravit na prodej bytu

Jak se připravit na prodej bytu

Níže uvádíme volnější přepis článku paní Lucie Tůmové, zástupkyně Realitní komory České republiky pro Prahu 1 (odkaz na původní článek zde).

Prověřte právní stav nemovitosti

Ať už jste nemovitost zdědili, dostali darem nebo před lety zakoupili, měli byste si prověřit aktuální právní stav nemovitosti. Především se jedná o zjištění věcných břemen, exekucí, předkupního nebo zástavního práva či jiné zápisy ve prospěch třetích osob. Tyto informace zjistíte v aktuálním výpisu katastru nemovitostí (v tzv. listu vlastnictví).

Aktuální výpis z katastru si lze zajistit na:

Vymažte záznamů

Všechny záznamy, které je možno vymazat, vymažte ještě před prodejem (např. právo na dožití zesnulé babičky nebo zástavní právo věřitele k již splacenému dluhu). K běžným zápisům dnes patří zástavní právo banky k zajištění hypotečního úvěru. Budete-li úvěr doplácet při prodeji, informujte se s předstihem ve své bance o podmínkách. V některých případech mohou být náklady spojené se splacením úvěru mimo fixační období tak vysoké, že se vyplatí s prodejem nemovitosti počkat. Záleží na interních předpisech banky a na podmínkách konkrétní úvěrové smlouvy.

Samozřejmě lze prodat i byt zatížený např. exekucí nebo věcným břemenem užívání. Takové zápisy ale přiměřeně snižují prodejní cenu nemovitosti; čím větší omezení nebo riziko pro kupujícího, tím nižší tržní cena.

Dokumenty potřebné k prodeji

 1. List vlastnictví viz výše.

 2. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).
  Originál průkazu se předává kupujícím při podpisu kupní smlouvy. Informaci o energetické náročnosti budovy je třeba zveřejnit již v inzerci.

 3. Kopie vašeho nabývacího titulu.
  Budou-li kupující financovat koupi hypotečním úvěrem, jejich banka bude ke schválení úvěru vyžadovat kopii vašeho nabývacího titulu – tj. kupní, darovací nebo směnnou smlouvu, zápis z dědického řízení, případně jiný dokument prokazující nabytí vašich vlastnických práv k dané nemovitosti.

 4. Dále budou chtít zájemci o koupi pravděpodobně nahlédnout také do:

  • vyúčtování záloh za služby

  • výpisu plateb do fondu oprav

  • stanov společenství vlastníků a budou se chtít informovat o hospodaření společenství a provedených i plánovaných rekonstrukcích domu apod.

 5. Kupní smlouva a smlouva o úschově.

Příprava kupní smlouvy

Chcete-li při prodeji na něčem ušetřit, určitě by se to nemělo týkat přípravy kupní smlouvy. Pokud nevyužijete služeb realitní kanceláře, najměte si právníka. Nejlépe specialistu na nemovitostní právo. Stejně jako rodinné, trestní nebo obchodní právo, má i to nemovitostní svá specifika. Advokát, který se běžně věnuje např. rozvodům, nemusí znát všechna úskalí a skrytá rizika spojená s prodejem nemovitostí. Může vám tak neúmyslně způsobit nepříjemnosti, v horším případě i finanční ztráty.

 

Publikováno: 1.5.2017

Poslední aktualizace: 2.11.2019

Téma: Prodej nemovitosti Katastr nemovitostí Kupní smlouva na nemovitost List vlastnictví (LV)

Související články

Bytová krize v Praze: dosáhly ceny nemovitostí svůj strop?

Téma: Prodej nemovitosti Ceny nemovitostí

Ceny bytů dosahují historická maxima a vyrovnají se cenám v mnohých, podstatně bohatších západních metropolích. Jaká je cena za metr čtvereční a jaké jsou nejžádanější lokality? Dozvíte se v našem článku.

Přečíst článek

Daň z nabytí nemovitosti 2019

Téma: Prodej nemovitosti Daň z nabytí nemovitosti Daň z převodu nemovitosti

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti není jedinou daní, která se pojí s prodejem nemovitosti. Další „finanční zátěž“ představuje daň z nabytí nemovitých věcí. Zjistěte, kolik vás bude stát a kdy ji platit nemusíte.

Přečíst článek

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti 2019

Téma: Daň z nabytí nemovitosti Prodej nemovitosti

Peníze, které získají lidé z prodeje či převodu nemovitosti, představují jejich příjem, a ten jsou povinny fyzické osoby podle zákona o dani z příjmů zdanit. Přečtěte si, jak na to.

Přečíst článek

Potřebujete se poradit?

Vyplňte své kontaktní údaje, naši zkušení odborníci vám rádi pomůžou.

Odesláním formuláře souhlasím s smluvnímí podmínkami a se zpracováním osobních údajů .

Mohli jste nás vidět
v těchto médiích