Jak se připravit na prodej bytu

Jak se připravit na prodej bytu

Níže uvádíme volnější přepis článku paní Lucie Tůmové, zástupkyně Realitní komory České republiky pro Prahu 1 (odkaz na původní článek zde). Až budete připraveni, doporučujeme nový článek Jak prodat byt.

Prověřte právní stav nemovitosti

Ať už jste nemovitost zdědili, dostali darem nebo před lety zakoupili, měli byste si prověřit aktuální právní stav nemovitosti. Především se jedná o zjištění věcných břemen, exekucí, předkupního nebo zástavního práva či jiné zápisy ve prospěch třetích osob. Tyto informace zjistíte v aktuálním výpisu katastru nemovitostí (v tzv. listu vlastnictví).

Aktuální výpis z katastru si lze zajistit na:

Vymazání záznamů

Všechny záznamy, které je možno vymazat, vymažte ještě před prodejem (např. právo na dožití zesnulé babičky nebo zástavní právo věřitele k již splacenému dluhu). K běžným zápisům dnes patří zástavní právo banky k zajištění hypotečního úvěru. Budete-li úvěr doplácet při prodeji, informujte se s předstihem ve své bance o podmínkách. V některých případech mohou být náklady spojené se splacením úvěru mimo fixační období tak vysoké, že se vyplatí s prodejem nemovitosti počkat. Záleží na interních předpisech banky a na podmínkách konkrétní úvěrové smlouvy.

Samozřejmě lze prodat i byt zatížený např. exekucí nebo věcným břemenem užívání. Takové zápisy ale přiměřeně snižují prodejní cenu nemovitosti; čím větší omezení nebo riziko pro kupujícího, tím nižší tržní cena.

Dokumenty potřebné k prodeji

 1. List vlastnictví viz výše.
 2. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).
  Originál průkazu se předává kupujícím při podpisu kupní smlouvy. Informaci o energetické náročnosti budovy je třeba zveřejnit již v inzerci.
 3. Kopie vašeho nabývacího titulu.
  Budou-li kupující financovat koupi hypotečním úvěrem, jejich banka bude ke schválení úvěru vyžadovat kopii vašeho nabývacího titulu – tj. kupní, darovací nebo směnnou smlouvu, zápis z dědického řízení, případně jiný dokument prokazující nabytí vašich vlastnických práv k dané nemovitosti.
 4. Dále budou chtít zájemci o koupi pravděpodobně nahlédnout také do:
  1. vyúčtování záloh za služby
  2. výpisu plateb do fondu oprav
  3. stanov společenství vlastníků a budou se chtít informovat o hospodaření společenství a provedených i plánovaných rekonstrukcích domu apod.
 5. Kupní smlouva a smlouva o úschově.

Příprava kupní smlouvy

Chcete-li při prodeji na něčem ušetřit, určitě by se to nemělo týkat přípravy kupní smlouvy. Pokud nevyužijete služeb realitní kanceláře, najměte si právníka. Nejlépe specialistu na nemovitostní právo. Stejně jako rodinné, trestní nebo obchodní právo, má i to nemovitostní svá specifika. Advokát, který se běžně věnuje např. rozvodům, nemusí znát všechna úskalí a skrytá rizika spojená s prodejem nemovitostí. Může vám tak neúmyslně způsobit nepříjemnosti, v horším případě i finanční ztráty.

Prodáváte nemovitost?

Nechte si od nás doporučit osvědčeného makléře, opravdového specialitu
v oboru, s nejlepší nabídkou v dané lokalitě.

Vybíráme z 11 737 realitních makléřů z celé ČR  . Doporučíme vám pouze ty kvalitní, s nejlepší nabídkou v dané lokalitě. Finální volba je čistě na vás. Naše srovnání je nezávazné a zdarma.

Publikováno: 1.5.2017

Poslední aktualizace: 17.12.2020

Téma: Prodej nemovitosti Katastr nemovitostí Kupní smlouva na nemovitost List vlastnictví (LV)

Související články

Návyky makléřů se mění, byty jsou ale stále bezpečnou investicí.

Téma: Provize realitních kanceláří Realitní makléř Prodej nemovitosti Realitní kancelář

Lidé vnímají nemovitosti stále jako poměrně bezpečné investice v „nebezpečných časech“. Epidemie koronaviru ale působí na práci realitních makléřů. Jak se jejich práce změnila? Na to jsme se zeptali TOP makléřů z ČR...

Přečíst článek

Inzerce nemovitosti: Jak zaujmout v množství nabídek?

Téma: Prodej nemovitosti Realitní makléř Realitní kancelář

Rozhodli jste se prodat či pronajmout nemovitost, ale tápete, kde a jak ji zájemcům nabídnout? Přinášíme tipy, co budete pro úspěšnou inzerci nemovitosti potřebovat.

Přečíst článek

Jak na stěhování v klidu a bez stresu? S naším návodem to zvládnete

Téma: Kupní smlouva na nemovitost Katastr nemovitostí

Lidé mění bydliště z nejrůznějších důvodů. V našem článku se dozvíte, jak se přestěhovat v naprostém klidu, bez stresu a s jasným plánem.

Přečíst článek

Mohli jste nás vidět
v těchto médiích