Pronájem nemovitostí

Pronájem nemovitostí

Slovo pronájem nemá z právního hlediska žádnou váhu, tudíž pronájem nemovitostí, zpravidla, pronájem domu, bytu či pozemku, je v zásadě nájemním vztahem uzavíraným mezi zájemcem o danou nemovitost a jejím vlastníkem (pronajímatelem). Tento závazek vzniká uzavřením nájemní smlouvy, na jejímž základě pronajímatel umožňuje nájemci dočasně (ve sjednané době) užívat předmět nájemní smlouvy, a to za stanovené nájemné, které je nájemce pronajímateli povinen za užívání nájemní věci platit. Uzavřením nájemní smlouvy vzniká nájemní právní vztah, který je charakteristický užíváním pronajaté věci, dočasností a úplatností.

Určitým typem pronájmu nemovitostí může být takzvaný krátkodobý pronájem, obvykle pronájem bytu, který je charakteristický dobou pronájmu, jež je kratší než 12 měsíců (pronájem na několik dní až měsíců). Oproti hotelu je krátkodobý pronájem finančně výhodnější i komfortnějším způsobem ubytování využívaným především při cestování.  

Dlouhodobý pronájem nemovitosti generuje jistý zisk, ale může vyvolat i řadu problémů. Je nutné sehnat spolehlivé nájemníky, prověřit je nebo si umět poradit s neplatiči. Pro garanci bezproblémového pronájmu a pravidelně zaplaceného nájmu je možné využít např. službu stalynajem.cz.


Pronájem nemovitosti, stejně jako její prodej, lze uskutečnit i s pomocí realitního makléře. Realitní kancelář ale nikdy neručí za kvalitu bytu ani spolehlivého nájemníka.

Prodáváte nemovitost?

Nechte si od nás doporučit osvědčeného makléře, opravdového specialitu
v oboru, s nejlepší nabídkou v dané lokalitě.

Vybíráme z 11 737 realitních makléřů z celé ČR  . Doporučíme vám pouze ty kvalitní, s nejlepší nabídkou v dané lokalitě. Finální volba je čistě na vás. Naše srovnání je nezávazné a zdarma.

Související články

Jak na pronájem bytu

Téma: Podnájemní smlouva Smlouva o pronájmu Home staging Předávací protokol

Chcete pronajímat byt či dům? Nemovitost je jedna z nejlepších investic. V našem článku se dozvíte vše, co potřebujete k pronajmutí nemovitosti vědět.

Přečíst článek

Pronájmy v Praze se razantně mění. Co přinesla pandemie realitnímu trhu?

Téma: Ceny nemovitostí

Svět se v důsledku pandemických opatření uzavřel, což mělo vliv na všechny oblasti. Pozitivní i negativní. Jak změnila pandemie krátkodobé i dlouhodobé pronájmy v Praze?

Přečíst článek