Rezervační poplatek

Rezervační poplatek

Váže se k rezervační smlouvě, která představuje, v době převodu nemovitosti z prodávajícího na kupujícího, určitý druh ochrany kupujícího před prodejem nemovitosti jinému zájemci. Rezervační poplatek může být součástí stanovené kupní ceny nebo může být použit, pokud je to nevyhnutelné, jako smluvní pokuta. Jestliže má být prodej nemovitosti zprostředkován realitní kanceláří nebo makléřem, je dobré vědět, že pouze v případě, kdy je účastníkem rezervační smlouvy také vlastník nemovitosti (tj. prodávající), je rezervační poplatek soudně vymahatelný po kupci, který od koupě upustí. Tzn. musí se jednat o tzv. trojstrannou rezervační smlouvu (prodávající, kupující, makléř) a ne jen o dvoustrannou (kupující, makléř). Stejně tak i vymahatelnost pokuty ve prospěch kupujícího je uskutečnitelná pouze v případě trojstranné rezervační smlouvy. Zpravidla se rezervační poplatek převádí na účet realitní kanceláře, advokáta nebo notáře. Jednou z možností je také poplatek uhradit přímo prodávající straně, což v rámci bezpečnosti transakce rozhodně nelze doporučit.

Prodáváte nemovitost?

Nechte si od nás doporučit osvědčeného makléře, opravdového specialitu
v oboru, s nejlepší nabídkou v dané lokalitě.

Vybíráme z 11 737 realitních makléřů z celé ČR  . Doporučíme vám pouze ty kvalitní, s nejlepší nabídkou v dané lokalitě. Finální volba je čistě na vás. Naše srovnání je nezávazné a zdarma.

Související články

Rezervační smlouva: na co si dávat pozor?

Téma: Zprostředkovatelská smlouva Trojstranná smlouva Rezervační smlouva na nemovitost

Rezervační smlouva je nástroj, který chrání všechny zúčastněné strany. Jak ji sepsat, na co si dát pozor, jak stanovit poplatek a jak z ní odstoupit? Poradíme v našem článku.

Přečíst článek