Ceny starších bytů jdou dále nahoru, meziročně nejvíce v Ostravě

Ceny starších bytů jdou dále nahoru, meziročně nejvíce v Ostravě

Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.

O cenovém trendu u starších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci směrem dolů. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.

V Praze lze aktuálně koupit starší byt v průměru za 125 400 korun za m2. Zhruba před třemi měsíci byly přitom ceny kolem 121 700 korun za m2 a před půl rokem ještě zhruba o 2 000 korun za metr čtvereční níže. Ceny před rokem se pak pohybovaly kolem 117 870 korun za m2. „Cenový vývoj za poslední rok hovoří poměrně jasně. Konkrétně starší byty zdražily v Praze v průměru o 6 procent, v Brně o 7 procent a v Ostravě dokonce o 13 procent,“ uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz s tím, že jedinou anomálii mezi osmi monitorovanými městy představuje trh v Ústí nad Labem. „V Ústí nad Labem ještě ceny meziročně poklesly o 4 procenta, v pohledu na letošní první kvartál a loňský poslední kvartál už však také rostly,“ dodal Lumír Kunz.

Starší byt o rozloze 80 m2 dle analýzy společnosti FérMakléři.cz vychází v Praze aktuálně kolem 10, 03 milionu korun. Loni touto dobou by se dal byt o podobné rozloze koupit za 9,43 milionu korun. V Brně se ceny starších bytů o rozloze 80 m2 pohybují kolem 7, 76 milionu korun, kdy meziroční 7% zdražení dělá rozdíl kolem 574 tisíc korun. V Ostravě šly ceny meziročně nahoru nejvíce. Z 3,78 milionu korun vyrostly na 3, 30 milion korun za m2. Meziroční rozdíl u bytu o rozloze 80 m2 by tedy činil 477 tisíc korun. 

Pohled na ceny porovnávající kvartál, tedy stav v posledních měsících loňského roku se stavem v úvodních měsících letošního roku, ukazuje růst od 0,4 % v Brně po 6 % v Ostravě. Touto optikou tedy ceny v Brně v posledních měsících stagnovaly nejvíce ze osmi zkoumaných krajských měst, což může být i důsledkem jednoho z rychlejších meziročních růstů. V Praze se ceny mezi kvartály zvedly o 3 procenta, v Olomouci o 4 procenta a v Plzni o 5 procent. 

Ruku v ruce se zotavováním realitního trhu jde i trh hypoték, kde postupně klesají úrokové sazby, které lze získat. „Průměrné nabídkové sazby jsou aktuálně někde kolem 5,3 až 5,5 %. Tyto úrokové sazby jsou stále do jisté míry bariérou pro větší zájem klientů, ale důležitý je trend. A trend je klesající a předpokládám, že během tohoto roku se nabídkové sazby dostanou na dohled úrovni 4 %. A takovou úroveň bychom se měli naučit vnímat jako zcela běžnou a standardní,“ uvedl David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

 

 

Publikováno: 8.4.2024

Mohli jste nás vidět
v těchto médiích