Nemovitosti po krátkém období korekce letos opět zdražují. Lidé tak už nečekají najevnější hypotéky a smířili se s tím, že sazby začínající dvojkou se dlouho nedočkají. Trendem však je jistinu úvěru stlačit na minimum. Přesto se průměrná výše hypotéky za
pouhé dva roky zvedla o více než 30 %.
Zatímco trh s bydlením byl ještě začátkem letošního roku nakloněn spíše kupujícím – nabídkové ceny už sice neklesaly, ale reálně se stále dala vyjednat slušná sleva –, po třetím kvartálu je zřejmé, že situace se diametrálně změnila.
Cena za metr čtvereční přesáhla v Praze u starších domů hranici 100 tisíc korun. Dům o velikosti 150 metrů čtverečních tak šlo letos ve třetím čtvrtletí pořídit za zhruba 15 milionů korun, tedy o 675 tisíc korun více než před rokem. „V Brně za domek velikosti 150 metrů čtverečních zaplatil kupující ve třetím kvartálu průměrně 11,7 milionu korun. Před rokem přitom by mu přitom stačilo 10,6 milionu korun. To je rozdíl více než milion korun,“ uvedl pro portál Dům a Zahrada.cz Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz, který dodává, že stejným rozdílem se zvedly ceny ve dvou největších městech také v případě starších bytů. „Kupní cena staršího bytu v Praze o rozloze 80 metrů čtverečních je průměrně o 1,1 milionu korun vyšší než loni, obdobný byt v Brně zdražil o 1,03 milionu korun,“ dodal.
Roste objem sjednaných hypoték
Zájem klientů o financování bydlení podle odborníků aktuálně převážil bariéru vyšších úrokových sazeb. Roli hraje fakt, že část klientů oddalovala své plány v naději na brzký pokles úrokových sazeb. Aktuálně je však zřejmé, že úrokové sazby se k dalšímu poklesu nechystají a není tedy příliš nač čekat. Objemy poskytnutých hypotečních úvěrů v měsíci říjnu 2024 dosáhly až na 24 mld. Kč. Data nás tak utvrzují v tom, že trend posilování trhu, který trvá již více než půl roku, stále pokračuje. Svůj podíl na tom má rostoucí průměrná výše hypotečního úvěru. Ty nyní činí asi 3,8 mil. Kč, což je o milion více, než byl průměr na začátku roku 2023. Za pouhé dva roky se průměrná výše hypotéky zvedla o více než 30 %.
Lidé se snaží méně zadlužit
Podle finančních poradců lze u všech hypoték pozorovat vyšší snahu maximalizovat vlastní prostředky a s vyššími sazbami si brát co nejmenší úvěr. Například u novostaveb rodinných domů lidé omezují financovanou výstavbu na nezbytně nutný rozsah, takž vedlejší stavby jako bazény, ploty, pergoly apod. se často realizují až později, dodatečně mimo financování hypotékou. Dalším trendem je vkládání mimořádných splátek u refixací. Při změně sazby ze 3 % na 5 % by splátka úvěru výrazně narostla, a tak je vidět snaha vkládat maximální mimořádné splátky ze svých finančních rezerv. Ne vždy to podle odborníků dává ekonomický smysl. Je to často o emocích, a tak někteří lidé vybírají prostředky z investic, dokonce si půjčují bezúročně v rámci rodiny, aby ten šok pro měsíční rodinné cashflow nebyl tak výrazný.
Publikováno: 20.12.2024