Cena za metr čtvereční staršího domu přesáhla v Praze ve třetím čtvrtletí hranici 100 tisíc korun. Je to meziročně o 5 % více. Třeba v Brně byl však růst 11%, což znamená, že se cena oproti loňsku zvedla v případě domů o výměře 150 m2 průměrně o 1,1 milionu korun. Procentuálně nejvíc zdražily domy v Plzni, a to o 13 %.
Cenovému růstu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Dům o velikosti 150 m2 v Praze šel ve třetím kvartálu pořídit za zhruba 15 milionů korun. Oproti loňským cenám to znamenalo zdražení nemovitosti o dané rozloze o 675 tisíc korun.
Také v dalších sledovaných městech byli kupující svědky cenového pohybu směrem nahoru, nejvíce pak v Plzni, a to o 13 procent. Ta byla následována Ostravou (12 %) a Brnem (11 %). V Brně za domek velikosti 150 m2 zaplatil kupující 11,7 milionu korun. Před rokem přitom na obdobnou nemovitost stačilo 10,6 milionu korun.
Mezičtvrtletní srovnání vykazuje růst ceny u 6 z 8 sledovaných měst. Výjimkou bylo východočeské město Hradec Králové a metropole Hané Olomouc, kde ceny vykázaly drobnou korekci směrem dolů, resp. stagnovaly. Zda by mohlo jít o trend však ukážou až data za poslední letošní kvartál.
„Lidé začali letos opět řešit vlastní bydlení, protože se smířili s danou výší úrokových sazeb. Došlo tak k výraznému růstu poptávky a prostoru ke zvýšení cen pro prodávající. Ve chvíli, kdy bude tento poptávkový šok za námi, by se na trhu mohly ustálit nové ceny, které už neporostou tak rychle, jak
sledujeme nyní,“ uvedl např. pro portál Echo24.cz Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz.
Publikováno: 2.12.2024