Starší domy zdražily meziročně mezi 2 a 17 procenty

Starší domy zdražily meziročně mezi 2 a 17 procenty

Trh s nemovitostmi znovu posiluje: starší domy zdražily až o 17 %

Cena starších domů dále roste. Potvrzuje to jak meziroční vývoj, kdy domy zdražily od 2 procent v Olomouci do 17 procent v Plzni, tak vývoj kvartální. Ceny za metr čtvereční se mezi jednotlivými městy výrazně liší. Praha v tomto ohledu s průměrnou cenou 100 133 korun za metr čtvereční očekávaně vede nad ostatní městy, což odráží její atraktivitu a omezenou nabídku nemovitostí. Naopak Ústí nad Labem s cenou 41 327 korun za metr čtvereční nabízí stále relativně dostupné bydlení. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz na základě dat společnosti Valuo.

Starší dům o velikosti 150 m2 šel v Praze v prvních měsících letošního roku pořídit za zhruba 15 milionů korun. Oproti loňským cenám to znamenalo zdražení nemovitosti o dané rozloze o 691 tisíc korun. Dynamika cenového vývoje se nicméně lehce zmírnila, meziroční zdražení před pár měsíci dosahovalo 932 tisíc korun a kvartální vývoj ukazuje dokonce na to, že ceny v Praze se na chvíli zastavily. „Díváme se pravděpodobně na dočasnou korekci trhu, kdy ceny starších domků v Praze dosáhly oproti zbytku republiky hodnot, na kterých se alespoň chvíli zastavily,“ uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou. 

Ve všech dalších městech byli kupující svědky cenového pohybu směrem nahoru, nejvíce pak v Plzni o 17 procent. Ta byla následována Ostravou (15 %) a Hradcem Králové (14 %). „Vývoj v Plzni, Ostravě či Hradci Králové ukazuje rostoucí atraktivitu těchto lokalit pro bydlení a samozřejmě také koupě schopné zájemce o bydlení za daných cen,“ dodává Lumír Kunz. Meziroční cenový růst nad deset procent zaznamenalo ještě i Brno společně s Ústí nad Labem s 13 %. V Brně za domek velikosti 150 m2 zaplatil kupující 12,4 milionu korun. Před rokem přitom na obdobnou nemovitost stačilo 11 milionu korun. V Českých Budějovicích se ceny meziročně zvedly o 6 %, V Praze o 5 % a v Olomouci o 2 %. „V Praze či Olomouci je aktuálně trh stabilní a dynamika poklesla. Nemyslím si ale, že bychom se třeba v případě Olomouce za rok dívali na stejné ceny. Je to rozvíjející se město s diverzifikovanou ekonomikou a stávající ceny za metr čtvereční nejsou v porovnání s dalšími městy stále tolik vysoké,“ uvedl Lumír Kunz.

Analýza pohybu cen mezi letošním prvním a loňským posledním kvartálem naznačila zpomalení růstu pouze u Plzně a u Prahy. Růst akceleroval naopak u Brna či Hradce Králové. „Při posuzování kvartálního vývoje je třeba vždy počítat se sezonností, výkyvy v preferencích či spekulacemi. Vypovídací hodnota je tedy určitě nižší u meziročního porovnání,“ upozornil Lumír Kunz.

Co se týká dalšího faktoru, který výrazně ovlivňuje ceny na trhu nemovitostí – hypoték, situace zůstává za poslední měsíce podobná. „Znamením posledních měsíců byl velmi pozvolný pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů. V průměru pár setin procentního bodu měsíčně. Nedávný mírný pokles ceny zdrojů však pootevřel dveře k dalšímu zlevňování a banky tento prostor do jisté míry zkouší využít,“ uvedl David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

 

 

Publikováno: 7.5.2025

Poslední aktualizace: 7.5.2025

Mohli jste nás vidět
v těchto médiích